הסכם ממון

אחוזי הגירושין בישראל עולים משנה לשנה, במקביל עולה גם מספרם של הזוגות אשר בוחרים להסדיר את יחסיהם באמצעות הסכמי ממון.

הסכם ממון

הסכמי ממון נועדו לצפות פני עתיד ולהסדיר מראש את חלוקת הרכוש בין בני הזוג למקרה בו יגיעו הנישואין לסיומם. הסדרה כזו מראש מונעת מבעוד מועד מחלוקות פיננסיות שעלולות להתגלע בין הצדדים. מטרתה העיקרית של עריכת הסכם ממון מראש היא להסדיר את הדברים כאשר היחסים בין בני הזוג הם טובים וכך לדאוג שאף צד לא ייצא מקופח במקרה של פקיעת הנישואין.

בכתבה שלהלן אסקור את עיקרי חוק יחסי ממון, אסביר כיצד נערכים הסדרי ממון בין בני זוג ומדוע חשוב לערוך מראש הסכם ממון.

חוק יחסי ממון:

חוק יחסי ממון הוא החוק המסדיר את חלוקת הרכוש בין בני זוג נשואים, במקרה של פקיעת הנישואין. חוק יחסי ממון חל על כל הזוגות שנישאו לאחר שנת 1974, בעוד שעל זוגות שנישאו לפני שנה זו לא חל החוק אלא “חזקת השיתוף” – חזקה שנוצרה על ידי פסיקת בתי המשפט, לפיה קיימת הנחה בסיסית שבני הזוג חולקים באופן שווה את כל הרכוש שנצבר במהלך שנות נישואיהם. במקרה בו אחד מבני הזוג מעוניין לערער על הנחה בסיסית זו ולטעון כי היא לא חלה בין בני הזוג באופן כללי או לגבי נכס ספציפי, עליו להוכיח לבית המשפט שלא הייתה ביניהם כוונת שיתוף. חוק יחסי ממון, החל כאמור על בני זוג שנישאו לאחר שנת 1947, קובע כי כל אחד מבני הזוג זכאי למחצית מהרכוש שנצבר במהלך חיי הנישואין, כולל זכויות סוציאליות וחסכונות וכן כולל נכסים שנרשמו על שמו של אחד מבני הזוג. עם זאת, על פי החוק חלוקת הרכוש המאוזנת לא תכלול נכסים שהביא עמו אחד מבני הזוג מלפני הנישואין או נכס שניתן לו במתנה או בירושה. כמו כן, החלוקה בין בני הזוג לא תכלול גמלה שמקבל אחד מבני הזוג מביטוח לאומי או גמלה עקב מוות או נזקי גוף.

חוק יחסי ממון מאפשר לבני הזוג לערוך הסכם ממון ייחודי המסדיר את חלוקת הרכוש ביניהם, כפי שהיו רוצים שהרכוש יתחלק ביניהם בעת פקיעת הנישואין. כך, לא יהיו נתונים בני הזוג לקביעותיו של המחוקק אלא יכתבו את כללי חלוקת הרכוש לעצמם. גם אם בני הזוג מסכימים עם רוחו הכללית של חוק יחסי ממון, חשוב לערוך הסכם ספציפי אשר ייבנה בהתאם למצבו הייחודי של בני הזוג ולצרכיו הספציפיים. חוק כללי כחוק יחסי ממון יכול אמנם להתאים לחלק מן הזוגות אך בוודאי אינו יכול לתת מענה לכל זוג וזוג.

ידועים בציבור:

עריכת הסכמי ממון חשובה מאד ואולי במיוחד עבור זוגות ידועים בציבור, מאחר שחוק יחסי ממון אינו חל עליהם אלא על זוגות נשואים בלבד. במקרה של ידועים בציבור חוסר הוודאות באשר לחלוקת הנכסים במועד הפרידה הוא גדול עוד יותר שכן בעוד שמועד השיתוף בנכסים בין בני זוג נשואים מתחיל ממועד הנישואין, אצל זוגות ידועים בציבור לא ברור מתי התחילה השותפות בנכסים, דבר שיכול להביא לסכסוכים והתדיינויות ממושכות סביב קביעת מועד תחילת השיתוף בנכסים בפועל. יתרון נוסף בעריכת הסכמי ממון הוא שהסכם הממון משמש מעין הוכחה לעצם קיומו של הקשר הזוגי ויכול לסייע בקבלת הכרה בעצם היותם ידועים בציבור בקרב מוסדות ציבוריים שונים, בייחוד הסכם ממון כללי שנערך מבעוד מועד ביניהם ולא ברור ש”נתפר” לצרכים ספציפיים.

עריכת הסכמי ממון בין בני זוג ידועים בציבור חשובה לאין ערוך כאשר בני הזוג חיים בזוגיות שנים רבות, אז בית המשפט יכול לקבוע כי נכס מסויים שרכש אחד מבני הזוג צריך להתחלק באופן שווה ביניהם, בעוד שלבן הזוג שרכש את הנכס לא הייתה כל כוונת שיתוף מלכתחילה.

למה חשוב לשים לב בעריכת הסכמי ממון?

חוק יחסי ממון קובע כי יש לערוך הסכם כתוב (לא בעל פה), ולאחר החתימה לאשר אותו בפני גורם מוסמך. זוגות שטרם נישאו או ידועים בציבור יכולים לאשר את ההסכם בפני נוטריון ואינם מחוייבים לאשרו בבית המשפט. עם זאת, מומלץ לאשר את ההסכם בבית המשפט בכל מקרה, דבר המעניק להסכם תוקף של פסק דין. זוגות שכבר נישאו, יכולים לאשר את ההסכם רק בפני בית המשפט לענייני משפחה או בפני בית הדין הרבני.
חשוב שההסכם יהיה בהיר ומפורט ויכלול התייחסות לכלל נכסיהם של בני הזוג.

כדאי לקבוע בהסכם כללים שעל פיהם יהיה ניתן לקבוע איזה מהנכסים שייצברו לבני הזוג בעתיד יהיו משותפים ואיזה מהם יהיו פרטיים.

חשוב לבחור בעו”ד המוסכם על שני הצדדים, אשר ידאג לאינטרסים ההדדיים של שני בני הזוג ויוכל לנסח עבורם הסכם נכון וברור מבחינה משפטית על מנת למנוע אפשרות למחלוקות עתידיות.

מאד לא מומלץ לעשות שימוש בהסכמי ממון סטנדרטיים שנמצאים ברשת או מועברים מידי אנשים אחרים. הסכמים שבנויים באופן שאינו מתאים ואינו קולע לצרכיהם של בני הזוג יכולים רק להזיק. מוטב לפנות לעו”ד בקיא ומנוסה בתחום אשר ידאג לנסח הסכם שייתן מענה משפטי מלא לצרכיהם של שני הצדדים ויותאם למידותיהם.

משרדנו מתמחה בתחום דיני המשפחה על כל רבדיו ועוסק בין היתר בניסוח הסכמי ממון לזוגות נשואים או לפני נישואין וכן לבני זוג ידועים בציבור. למשרדנו ניסיון רב בייצוג ובעמידה על האינטרסים ההדדיים של שני הצדדים, כמו גם ביכולת הגישור בין הצדדים במהלך הדרך כמשרד גישור מוסמך. הסכמי ממון נערכים במשרדנו בדיסקרטיות ומתוך ההבנה והרגישות הדרושים בעריכת הסכמים מסוג זה.

שירותים נוספים

רוצים לשמוע עוד?
השאירו פרטים ונחזור אליכם

למה אנחנו?

אמינות

מקצועיות

ניסיון

לקוחות ממליצים

מעין וטל היקרים! אתם צוות מנצח של עורכי דין מקצועיים ברמה אחרת!!! תודה על הטיפול המסור המקצועי והאדיב. תוצאות זה אצלכם ... תודה על הכל
קארין ועידן ברקאי
קודם כל בן אדם, וגם עורך דין מוכשר נעים אמין ותותח! המון המון בהצלחה
Avi Ben
אלופים, מקצועיים רמת שירות מצויינת. מומלץ בחום!
ליגל טקסי
עו"ד טל מייק הוא מקצוען אמיתי בעל ניסיון רב.
חיים רבנסרי
טל מייק תודה רבה על הטיפול המקצועי והמסור ישר כוח
מוטי גישר
מקצוענות ואמינות
קובי בר לב

דברו איתנו

דילוג לתוכן