חוק הספאם

חוק הספאם

ספאם (“דואר זבל”) – תופעת לוואי שלילית של העידן המודרני:

תופעת ההפצצה ההמונית של הודעות פרסומת בלתי רציות באמצעות רשתות תקשורת (לרבות באמצעות דואר אלקטרוני, מסרון , ופקסימיליה), המכונה ספאם ובאנגלית – “spam”, הפכה בשנים האחרונות למטרד כלל-עולמי, והיקפה מצוי במגמת עליה חדה. תופעת ה-ספאם מעוררת בעיות במישורים שונים, ובהן – בעיות אבטחת מידע, חדירה למחשבים בלא היתר והפצת וירוסים, פגיעה בפרטיותו של המשתמש ברשת והטרדתו, פגיעה בהתפתחותו של המסחר האלקטרוני ופגיעה בעסקים בשל אבדן זמן והשקעת משאבים. תופעה זו מעמיסה עלויות מיותרות על הציבור, ובכלל כך מפעילי תקשורת (בעלי תשתיות, ספקי אינטרנט וכו’), עסקים, משתמשי אינטרנט פרטיים ורשויות העוסקות באכיפה.

הדברים האלה הם רק קומץ מתוך הביקורת הרחבה על תופעת הספאם השלילית ההולכת ומתרחבת והם נכתבו על ידי המחוקק בדברי ההסבר להצעת “חוק הספאם”.

עלות אפסית למפרסמים על חשבון פרטיות הצרכנים והטרדתם:

המפרסמים השכילו להבין כי באמצעים העומדים לרשותם כיום ניתן לשלוח דברי פרסומת רבים לקהל צרכנים רחב מאד באמצעים פשוטים מאד ובעלות אפסית, זאת על ידי שליחת “דואר זבל” לתיבות דואר אלקטרוני (MAIL) או מסרוני פרסומת לטלפונים ניידים (SMS), לרשימות תפוצה רחבות המגיעות לידיהם פעמים רבות בדרכים לא חוקיות. חלק מן המפרסמים אף דורכים בצורה גסה על הוראות חוק הספאם ולא מספקים לנמען דרך פשוטה להסרתו מרשימת התפוצה, לעיתים אף חוסמים לחלוטין את אפשרות ההסרה.

הכח שהעניק המחוקק בידי הצרכנים – מה ניתן לעשות?

המחוקק נתן בידי הצרכנים כלי חשוב להתמודדות מול המפרסמים כחלק מהמלחמה בתופעת הספאם המטרידה. החוק מאפשר קבלת פיצוי בסך 1,000₪ לכל הודעה ששלח מפרסם המהווה דברי פרסומת ללא קבלת אישור מראש ו/או המשיך לשלוח דברי פרסומת אף לאחר בקשת הסרה מפורשת מן התפוצה. בתי המשפט, המבינים את חומרת והיקף התופעה, מעודדים בפסיקותיהם תביעות כנגד מפרסמים מפרים ופוסקים סכומי פיצוי מכובדים. בתי המשפט אף נוטים להחמיר עם מפרסמים “המוכרים” לבית המשפט על ידי הפרות קודמות של חוק הספאם ובייחוד עם אלה אשר המשיכו לשלוח דברי פרסומת אף לאחר קבלת בקשת הסרה מפורשת מהתפוצה.

לצערנו, התופעה עדיין נפוצה מאד ומפרסמים המבינים את הפוטנציאל הכלכלי הטמון בשיגור דברי פרסומת ללא קבלת אישור וללא עלות ממשיכים להפר בגסות את חוק הספאם. מכאן, החשיבות הרבה בשימוש בכלי שנתן המחוקק ועמידה על קבלת פיצוי ממפרסמים מפרים אלה, בתקווה כי יבינו בסופו של יום שפרסום בדרך אסורה זו הופך ללא משתלם.

שירותים נוספים

רוצים לשמוע עוד?
השאירו פרטים ונחזור אליכם

למה אנחנו?

אמינות

מקצועיות

ניסיון

לקוחות ממליצים

מעין וטל היקרים! אתם צוות מנצח של עורכי דין מקצועיים ברמה אחרת!!! תודה על הטיפול המסור המקצועי והאדיב. תוצאות זה אצלכם ... תודה על הכל
קארין ועידן ברקאי
קודם כל בן אדם, וגם עורך דין מוכשר נעים אמין ותותח! המון המון בהצלחה
Avi Ben
אלופים, מקצועיים רמת שירות מצויינת. מומלץ בחום!
ליגל טקסי
עו"ד טל מייק הוא מקצוען אמיתי בעל ניסיון רב.
חיים רבנסרי
טל מייק תודה רבה על הטיפול המקצועי והמסור ישר כוח
מוטי גישר
מקצוענות ואמינות
קובי בר לב

דברו איתנו

דילוג לתוכן