פשיטת רגל או הסדר חובות

פשיטת רגל או הסדר חובות

חובות בהוצאה לפועל (הוצל"פ) נוטים לצבור חיובים נוספים ולהתעצם ככל שחולף הזמן. חייבים רבים אינם מודעים לכך ופעמים רבות מגלה החייב להפתעתו כי חובותיו הולכים ותופחים על אף שהוא נוהג לשלמם מידי חודש בחודשו. לכן חייבים רבים חשים חסרי אונים נוכח גודל חובותיהם. נוסף על כך, מרחף האיום התמידי של הגעה להליך של פשיטת רגל. אולם לא תמיד בעלי חובות בהוצל"פ צריכים לנקוט ישר בהליכי פשיטת רגל (פש"ר) הגוררים אחריהם שנים של התעסקות בהליכים שונים לרבות הצורך בדיווחים בלתי פוסקים על כל הוצאה כאשר הליכים אלו מהווים ”כתם" על האדם לאורך זמן רב.

לשם כך בדיוק, נתן המחוקק לחייבים את האופציה לבצע הסדר חובות, תחת מטריית בית המשפט הנכבד (ביהמ"ש).

למי מיועד הסדר חובות ?

אם אתה שקוע בחובות העולים על  33,820 ש"ח, חשוב שתדע כי פשיטת רגל אינה מחויבת המציאות. ביכולתך לפנות להליך נוסף אשר יאפשר לך להסדיר את מצבך הפיננסי ולמעשה לפתוח "דף חדש" ולחזור למסלול חיים תקין.

מה משמעות הכניסה להליך של פשיטת רגל ?

מטרת ההליך של פשיטת רגל היא להביא לכך שכל נכסי החייב ימומשו ותמורתם תחולק לנושים. לאחר מכן יוכל החייב לבקש צו הפטר ולמעשה לקבל פטור מכל חובותיו. בהליך פשיטת רגלמוטלים על החייב הגבלות חמורות וכן נפגע קשות שמו הטוב.  לחלופין, קיימת אפשרות לבצע הסדר חובות, הסדר חובות הוא למעשה ניהול הליך של משא ומתן של החייב מול נושיו תחת מטריית ביהמ"ש, בדרך זו יוכל החייב להסדיר את חובו מול נושיו ומאוחר יותר לקבל צו הפטר, אך מבלי להידרש לשאר החיובים והמשמעויות המפורטות לעיל במצב של הליך פשיטת רגל.

למידע נוסף לגבי הליך פשיטת רגל לחץ כאן

מדוע עדיפה פנייה להסדר חובות על פשיטת רגל ?

ראשית כל, בפנייה להליך של הסדר חובות נמחק חלק משמעותי מחובו של החייב, על פי החוק, חייב יציע לנושיו לשלם לכל הפחות 30% מגובה חובותיו (כלומר מחיקה של 70% מכלל חובותיו). לאחר ביצוע ההסדר ימחקו כאמור שאר חובותיו של החייב. חשוב לציין כי בהליך של הסדר חובות מסדיר החייב את כל חובותיו: הן אלו המתנהלים בהוצאה לפועל והן אלו המתנהלים בטריבונלים אחרים. באופן יחסי, מדובר בהליך שאינו בעל השלכות רבות עבור החייב וקצר יחסית (הליך זה חוסך את ההגבלות הרבות שיש בהליך פשיטת רגל). לא פחות חשוב מכך, פנייה להסדר חובות תסייע לחייב לשמור על שמו הטוב ולפתוח דף חדש.

הליך של הסדר חובות נושא בחובו יתרונות גם עבור ציבור הנושים, שכן ההליך מתנהל תחת מטרייתו של בית המשפט ונאמן מטעמו, גוף ניטרלי אשר מפקח על ההליך. כמו כן, ההליך מתנהל אך ורק אם קיימת הסכמת רוב הנושים אשר להם 75% מערך כל החובות.

כיצד מתנהל הליך הסדר חובות בבית המשפט ? 

בשלב הראשון, פונה החייב לבית המשפט המחוזי בבקשה לאשר את בקשתו להסדר חובות עם הנושים. בשלב זה יצרף החייב את הצעת ההסדר, תצהיר בו הוא מסביר כי אין ביכולתו לשלם את כל חובותיו, ציון הסיבות שהובילו לפגיעה ביכולותיו הכלכליות ודין וחשבון על חובותיו. בהמשך בית המשפט יורה לכונס הנכסים הרשמי שהוא המשיב לבקשה זו להגיש את תגובתו להצעה.

בד"כ כונס הנכסים הרשמי יבקש כי החייב יפקיד בידי הנאמן המוצע לביצוע ההסדר כספים בגדר "דמי רצינות" אשר יהיו גם תנאי למתן עיכוב הליכים כנגד החייב. כמו כן, לעיתים ישית הכונס תשלום חודשי על החייב, אשר יופקד גם הוא בידי הנאמן. כאשר כלל הכספים המופקדים הינם על חשבון ההסדר המוצע.

מאוחר יותר ולאחר שבית המשפט ימנה נאמן מטעמו הוא ייתן לבקשת החייב ובהתאם לתנאים שנקבעו/ייקבעו צו לעכב את כל ההליכים המתנהלים כנגד החייב. בשלב הבא, הנאמן יהיה אחראי על כינוס אסיפת נושים במהלכה יישמע קולם של הנושים ויתקיים הליך של משא ומתן בין החייב ונושיו. באסיפת הנושים המטרה להגיע להסכמה בין הנושים והחייב איזה אחוז מחובותיו ישלם החייב, תוך כמה זמן ומתי. ההחלטה תתקבל בכפוף לכך שהחייב יגייס את הסכמתם של רוב הנושים שלהם 75% מערך התביעות. בהמשך ייקבע מועד לאישור ההסדר ע"י בית המשפט, לאחר שיסיים לשלם את חובותיו יוכל החייב לקבל צו הפטר.

לסיכום, הסדר חובות הינו הליך קצר יחסית ועתיר יתרונות ביחס להליך פשיטת רגל, אשר יש בכוחו לשים קץ לכל חובותיו של החייב. הליך זה מיועד לחייבים אשר יכולים לפרוע חלק מחובותיהם ומעוניינים להסדיר את חובותיהם, לפתוח דף חדש ולהעלות את חייהם על מסלול תקין. 

למשרדנו ניסיון רב בניהול הליכי פשיטת רגל ולרבות הסדרי חובות. בנוסף הפורום שבאתר עומד לרשותכם לשאלות בנושא הסדר חובות.

שירותים נוספים

רוצים לשמוע עוד?
השאירו פרטים ונחזור אליכם

למה אנחנו?

אמינות

מקצועיות

ניסיון

לקוחות ממליצים

מעין וטל היקרים! אתם צוות מנצח של עורכי דין מקצועיים ברמה אחרת!!! תודה על הטיפול המסור המקצועי והאדיב. תוצאות זה אצלכם ... תודה על הכל
קארין ועידן ברקאי
קודם כל בן אדם, וגם עורך דין מוכשר נעים אמין ותותח! המון המון בהצלחה
Avi Ben
אלופים, מקצועיים רמת שירות מצויינת. מומלץ בחום!
ליגל טקסי
עו"ד טל מייק הוא מקצוען אמיתי בעל ניסיון רב.
חיים רבנסרי
טל מייק תודה רבה על הטיפול המקצועי והמסור ישר כוח
מוטי גישר
מקצוענות ואמינות
קובי בר לב

דברו איתנו

דילוג לתוכן